Načítání...

3D tisk na zakázku


Prusa Mini+

3D tiskem ušetříte až stovky tisíc korun ročně. Přednost 3D tisku je rychlost a ušetřené náklady.
Tiskneme náhradní díly, součástky, hračky, dekorace...
Zašlete nám STL soubor a my vám pošleme cenovou kalkulaci.
Zasíláme také poštou.

Tiskárna: Prusa MINI+
Maximální rozměry: 180x180x180 mm
Materiály: PETG, ABS, FLEX, PLA
Výška vrstvy: 0.05 – 0.25 mm


POPTAT 3D TISK ZDE



Ukázka tisku


Ukázka tiskuUkázka tiskuUkázka tiskuUkázka tiskuUkázka tiskuUkázka tiskuUkázka tiskuUkázka tiskuUkázka tiskuUkázka tiskuUkázka tiskuUkázka tiskuUkázka tiskuUkázka tiskuUkázka tiskuUkázka tiskuUkázka tiskuUkázka tiskuUkázka tiskuUkázka tiskuUkázka tiskuUkázka tisku


Typy materiálů a jejich použití


Moje volba pro tisk v boxu je materiál ASA a pro tisk bez boxu materiál PETG.

ABS
Vhodné pro menší výtisky s menší plochou. Mechanicky odolný a tuhý materiál. Odolný vůči nízkým a vysokým teplotám. Teplotně odolný do 100°C.
Nevýhody: Hydrofilní. Při tisku a chladnutí se rád kroutí. Při tisku jsou hodně cítit výpary. Bez boxu lze tisknout jen malé modely.


ASA
Má všechny kladné vlastnosti ABS a eliminuje spoustu nevýhod ABS. Při tisku v boxu se nekroutí a lze tisknout i velké díly. Bez boxu vhodné pro menší modely s menší plochou. Mechanicky velmy odolný a tuhý materiál, který velmi dobře odolává povětrnostním vlivům. Odolný vůči nízkým a vysokým teplotám. Ze všech filamentů je nejméně hydrofilní. Teplotně odolný do minimálně 100°C.
Nevýhody: Hydrofilní. Při tisku bez boxu se rád kroutí. Při tisku jsou cítit výpary. Tisk za vysokých teplot oproti ostatním materiálům (250°C tryska, 100°C podložka).


FLEX
Vhodné pro menší výtisky, těsnění, hračky.
Nevýhody: Extrémně hydrofilní. Při tisku problémy s podáváním filamentu - je moc měkký. Při tisku rád ukapává a dělá nitě.


PETG
Je jedním z nejpoužívanějších materiálů pro 3D tisk. Materiál vhodný pro větší i menší výtisky. Je to kompromis mezi ABS a PLA. Mechanicky odolnější a při tisku netrpí kroucením při chladnutí. Při tisku je bez zápachu.
Nevýhody: Hydrofilní.


PLA
Vhodný pro malé i velké výtisky. Netrpí deformacemi při chladnutí. Biologicky odbouratelný (základem je kukuřičný či bramborový škrob).
Nevýhody: Extrémně hydrofilní. Tvrdý a křehký materiál. Měkne již při teplotách nad 60°C.


Sušička Všechny filamenty jsou hydrofilní a je tak nutné je udržovat před tiskem i během tisku v suchu.
Ideální řešení pro uskladnění filamentu je uzavíratelný HDPE sáček se zipem a silica gelem uvnitř případně plastový uzavíratelný box (s těsněním) a silica gel.
Při tisku je vhodné používat sušičku filamentu. Vlhký filament lze usušit v sušičkách k tomu určených a nebo v klasické domácí troubě. Ne každá domácí trouba na pečení je vhodná.
Sušení v domácí troubě je jen na vlastní nebezpečí a filament nesmíte nikdy nechat bez dozoru. Vhodná trouba je ta, u které lze nastavit teplotu od 60°C výš.
Filament by nikdy neměl ležet přímo na kovovém roštu či plechu. Dobré použít pečící papír. Sušení pomocí silica gelu je také možné, ale takové sušení je časově náročné. Doporučuje se spíše jen na udržení stálé vlhkosti v pytlíku či uzavřené bedně.

Vlhký (použitý) silica gel lze optaké vysušit a znovu použít. To lze provést sušením v troubě a to při teplotě 110°C a minimálně 4 hodin. Velký pozor dejte na obalový materiál silica gelu. Velmi často bývají uzavřeny pytlíku či netkané textilii. Některé z těchto materiálů nemusejí být teplotně odolné. Jako podklad je dobré použít pečící papír.


Teploty a časy sušení filamentu


Materiál Teplota sušení Doba sušení
PLA 50°C >3h
ABS 65°C >3h
PET-G / CPE 65°C >3h
Nylon 70°C >12h
PVA 45°C >10h
TPU / TPE 55°C >4h
ASA 60°C >4h
PP 55°C >6h
PMMA 80°C >3h
PC 70°C >6h
HIPS 60°C >4h
PEEK 70°C >6h